STTK:s styrelse: Nedskärningarna i SASK:s verksamhet äventyrar främjandet av de grundläggande rättigheterna i arbetslivet

Statsunderstödet till utvecklingssamarbetsorganisationen SASK, som har facklig koppling, skärs ner med ungefär 40 procent. Politiskt ansvarig för beslutet är minister Ville Tavio (Sannf), som agerade i strid med tjänstepersonalens förslag.

Antti Palola

STTK:s styrelse anser att den drastiska nedskärningen är fullkomligt orättvis och skadlig på många sätt.

– Genom SASK:s projekt, i samarbete med andra europeiska löntagarorganisationer, har arbetstagarnas ställning och grundläggande rättigheter förbättrats i många utvecklingsländer. I en tid då de globala spelreglerna sätts på prov och tillväxtekonomiernas betydelse ökar har nedskärningarna en skadlig inverkan på det viktiga arbetet för de grundläggande rättigheterna i arbetslivet, men också på Finlands rykte, konstaterar ordförande Antti Palola.

STTK:s styrelse anser att ministerns beslut att negligera tjänstepersonalens motiverade förslag är ett tecken på ren fientlighet mot facket.

– Det har vi varit tvungna att vänja oss vid under den nuvarande regeringens tid, men det är ändå omöjligt att förstå, än mindre acceptera, säger Palola.

SASK:s arbete och ansökan om statsunderstöd har helt och hållet motsvarat de krav som finansiären har ställt. Det faktum att den tjänsteperson vid Utrikesministeriet som föredrog finansieringsförslaget anmälde avvikande mening berättar mycket om ministerns beslut. Föredraganden har ansett att understöden till SASK borde beviljas i enlighet med finansieringsförslaget.

Trots att understöd som beviljas med stöd av statsunderstödslagen är beroende av prövning ska de sökande enligt tjänstepersonerna kunna lita på att de bedömningsgrunder som statsbidragsmyndigheten har angett i samband med utlysningen iakttas när ansökningarna behandlas.

– Det har inte skett i SASK:s fall. Den politiska styrningen i samband med det här beslutet har varit exceptionellt grov och undergräver förtroendet för att organisationerna behandlas jämlikt och lagenligt.

STTK:s styrelse betonar att det ligger i de finländska företagens och arbetstagarnas intresse att de grundläggande rättigheterna i arbetslivet främjas.

– SASK har jobbat med det här länge och har fått beröm för sitt framgångsrika och kostnadseffektiva arbete. Organisationens arbete är mycket viktigt när utvecklingsländernas betydelse ökar globalt, säger Antti Palola.

Mer information: ordförande Antti Palola p. 040 509 6030