26.1.2012 14:26
Nousu vaatii Nordeaa panostamaan asiakaspalveluun
Helsingin Sanomien artikkelissa "Nordean hyvä tulos ei asiakkaita naurattanut" (HS 25.1.2011) käsitellään pankin johdon viimeaikaisten päätösten seurauksia. Nordealaisten oma STTK:lainen ammattiliitto Nousu katsoo, että Nordean johto on ylittänyt rajan jonka jälkeen tehostamisen nimissä tehdyt organisaatiomuutokset ja henkilöstön vähentäminen ovat kääntyneet itseään vastaan.
Nousun mukaan asiakasmäärät suhteessa henkilöstöön ovat kasvaneet suhteettomiksi ja asiakaspalvelu on selkeästi kärsinyt. Asiakkaat joutuvat odottamaan konttoreissa, puhelinpalveluissa ja muissa palvelutilanteissa kohtuuttoman kauan. Pankin johto on tietoisesti heikentänyt asiakaspalvelua niissä konttoreissa, joissa asiakkaat hoitavat päivittäisiä raha-asioitaan. Näillä lääkkeillä ei voi syntyä erinomaisia asiakaskokemuksia. Työntekijöitä on yksinkertaisesti liian vähän. Pankkipalveluja on karsittu myös rajoittamalla käteisnostoja ja lopettamalla konttoreita.
Nordean ilmoittamat palvelumaksujen korotukset tulee Nousun mukaan käyttää asiakaspalvelun parantamiseen, ei johtajien bonuksiin.
Ammattiliitto Nousu on arvostellut voimakkaasti pankin viimeaikaista henkilöstöpolitiikkaa sekä johdolle maksettuja runsaita palkkioita ja etuja. Väkeä on vähennetty juustohöylällä mutta työt eivät ole hävinneet mihinkään. Suunnan on nyt muututtava.
- Ylimmän johdon ja suuromistajan ahneudella on liian kova hinta, sanoo pääluottamusmies Paula Hopponen.
Lisätietoja: www.nousu.org/etusivu