Hemminki, Hemmo 22.5.

 

28.6.2011 14:00

ERTOn tutkimus: Tilitoimihenkilöillä vaikeuksia lomailla

ertoTilitoimistoissa työskentelevät eivät työtilanteensa vuoksi usein pysty lomailemaan yhdenjaksoisesti kesällä eivätkä pitämään lomiaan talvilomakautena. He toivovat lisäksi työterveyshuollon laajentamista, sairausajan palkan pidentämistä ja työparijärjestelmän käyttämistä työpaikoilla.

Tiedot ilmenevät Toimihenkilöliitto ERTOn tutkimuksesta, johon vastasi 578 tilitoimistoalalla työskentelevää. Vastaajista 72 prosentin nimike on kirjanpitäjä ja lähes puolet työskentelee alle 10 henkilön työpaikalla.

- Tilitoimihenkilöillä on samanlainen oikeus lomaan kuin muidenkin alojen työntekijöillä. Kesälomaa on saatava yhdenjaksoisesti vähintään kaksi viikkoa ja talvilomaa viikko, ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen korostaa.

Työtehtävien kirjo kasvanut ja vaativuus lisääntynyt

Noin 95 % vastaajista työskentelee kokoaikaisena ja kuukausipalkalla. Kolme neljästä työskentelee sopimuspalkalla ja vain yhden neljänneksen palkka perustuu taulukkopalkkaan. 70 %:lla vastaajista työtehtävät ovat vaativuudeltaan kahden ylimmän tason erikoisammattitehtäviä.

Työtehtävät ovat suoriteperusteista kirjanpitoa, tilinpäätösten tekoa ja tulkintaa, verotuksen suunnittelua ja muita verotukseen liittyviä asiantuntijatehtäviä, palkanlaskentaa, asiakkaiden maksuliikenteen hoitoa, erilaisten ilmoitusten tekoa sekä kirjanpidon raportointia ja neuvontaa.

Tutkimukseen vastanneet kertovat, että työtehtävien kirjo on entisestään laajentunut ja työn vaativuus lisääntynyt taloushallinnon sähköistymisen ja alan jatkuvan kasvun myötä. Taloushallinnon ammattilainen tekee yhä useammin perustehtävien ohella konsultin ja controllerin tehtäviä, joten jokapäiväisten työtehtävien hoitaminen vaatii laajaa vero- ja yhtiöoikeudellista osaamista. Kansainväistymisen myötä myös kielitaitovaatimukset ovat alalla kasvaneet merkittävästi ja yhä useammassa tilitoimistossa toimitaan ja raportoidaan englannin tai ruotsin kielellä. Ohjelmistojen pääkäyttäjien työ vastaa lähinnä tuotepäällikön työtä, sillä työhön sisältyy paljon erilaisia it-alan tehtäviä.

- Tilitoimistoalan keskimääräinen kuukausipalkka ilman ylitöitä on vain 2300 €. Suurin osa ei saa sen päälle mitään bonuksia esimerkiksi yrityksen tulokseen tai henkilökohtaiseen suoriutumiseen perustuen. Alamme palkat ovat todella pienet vaadittuun laajaan osaamiseen nähden, Toimihenkilöliitto ERTOn jäsenjärjestön Tilitoimihenkilöt ry:n puheenjohtaja Anne-Mari Korhola toteaa.

- Tuntuvat palkankorotukset ja tilitoimistoalan työehtosopimuksen saaminen yleissitovaksi ovat yhdistyksemme päätavoitteita. Tutkimuksen tulos vahvistaa tavoitteitamme, sillä lähes kaikki vastaajat korostivat samoja asioita, Toimihenkilöliitto ERTOn jäsenjärjestön Tilitoimihenkilöt ry:n puheenjohtaja Anne-Mari Korhola painottaa.

Lähes kaikilla vastaajilla on joko merkonomin tai tradenomin koulutus ja sen lisäksi täydennyskoulutuksena HTM, KLT tai taloushallinnon ammattitutkinto tai muuta alan koulutusta.  Suurimmalla osalla (77 %) tutkintoa ei huomioida palkassa lainkaan.

- Työntekijöiden ammattitaito ja osaaminen ovat huomattavia etuja yritykselle, joten työnantajan pitää maksaa alan täydennyskoulutus ja huomioida lisäosaaminen palkassa, ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen vaatii.

Lisätietoja: www.erto.fi

www.tilitoimihenkilot.fi
 

 
 
© Toimihenkilökeskusjärjestö STTK 2007