Kosti, Konsta, Konstantin 21.5.

 

26.10.2011 7:00

STTK vaatii palkkatasa-arvon ottamista vakavasti: ”Naisten palkanmaksu tältä vuodelta päättyy tänään”

[JPG]Tilastokeskuksen syyskuun tilaston mukaan naisten ja miesten välinen palkkaero on pysynyt Suomessa viimeisen 15 vuoden aikana lähes muuttumattomana. Tilastojen mukaan Suomessa naiset ansaitsevat keskimäärin 18 prosenttia vähemmän kuin miehet. Vuosipalkaksi muutettuna tämä naisen 82 - prosenttinen palkka on maksettu 26.10. mennessä. Naisten palkanmaksun voidaan siis todeta päättyvän tältä vuodelta tänään.

STTK:n tasa-arvoasioista vastaava lakimies Anja Lahermaa korostaa, että laskennallinen päivä on hyvä esimerkki siitä, miten hitaasti naisten ja miesten välinen palkkaero kapenee ja miten paljon asiassa on vielä tehtävää.
- Hallitusohjelmassa on kirjattu tavoitteeksi kaventaa palkkaero enintään 15 prosenttiin vuoteen 2015 mennessä. Erityisesti vaikeiden talousnäkymien edessä uhkana on, että palkkaeron kaventuminen hidastuu entisestään ja voi jopa alkaa kasvaa nykyisestä tasosta.

Lahermaa korostaa, että tämä työmarkkinoiden suuri epäkohta ei poistu itsestään eikä ilman rahaa.
- Asiaan pitää vaikuttaa eikä tyytyä pelkkiin juhlapuheisiin. Samapalkkaisuustavoitteiden ja muiden tasa-arvoasioiden tulisikin nykyistä enemmän näkyä juuri niissä pöydissä, joissa palkoista kulloinkin sovitaan.

Palkkaeron taustalla useita syitä

[JPG]Esimerkiksi Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) ja Elinkeinoelämän Tutkimuslaitoksen (ETLA) tutkimusten mukaan miesten ja naisten välisen palkkaeron taustalla vaikuttavat useat eri tekijät. Naisvaltaisilla aloilla maksetaan yleisesti ottaen pienempää palkkaa kuin miesvaltaisilla aloilla. Lisäksi samalla alalla työskentelevät naiset saavat pienempää palkkaa kuin miehet, koska he sijoittuvat eri tehtäviin. Myös samaa työtehtävää tekevät naiset saavat keskimäärin pienempää palkkaa kuin miespuoliset kollegansa. Tämän ”selittämättömän” palkkaeron suuruus on noin 6 prosenttia, ja se vaihtelee eri alojen kesken.

STTK:n Anja Lahermaa korostaa, että naisten huonomman palkkauksen takana on useita eri tekijöitä, mutta niihin kaikkiin voidaan vaikuttaa.
- Pelkästään naisten siirtyminen työskentelemään miesvaltaisilla aloilla tai miesten siirtyminen vastaavasti naisvaltaisille aloille ei ratkaisisi ongelmaa, eikä se voi olla ensisijainen ratkaisu palkkatasa-arvo-ongelmaan. On hyvä, että naisia työskentelee myös miesvaltaisilla aloilla, mutta naisten alemmat palkat samoissa työtehtävissä ja naisten hidas urakehitys ovat karuja faktoja, Lahermaa painottaa.

STTK aikoo jatkaa vuosittain palkkatasa-arvon kehittymisen seuraamista ja työskentelee asian saattamiseksi kuntoon.
- Hallitusohjelman kirjaus edellyttää, että myös naisten palkanmaksunkin pitää tästä eteenpäin jatkua pitkälle marraskuun puolelle, Lahermaa muistuttaa.

Lisää aiheesta: www.sttk.fi/tasa-arvo/palkkaerojen-poistaminen

Lisätietoja: Lakimies Anja Lahermaa, puhelin 040 828 6845.

 
 
© Toimihenkilökeskusjärjestö STTK 2007