STTK vahvistaa yhteistyötä maahanmuuttaja-asioissa
STTK:ssa on aloittanut toimintansa uusi maahanmuuttoon paneutuva työryhmä. Työryhmä valmistelee keskusjärjestön maahanmuuttaja-asioita ja linjaa STTK:n maahanmuuttajakysymyksiin liittyviä kantoja.
Ryhmä aloitti toimintansa 25. marraskuuta. STTK:n hallitus hyväksyi aloitteen työryhmän perustamisesta syyskuussa. Yhdeksän STTK:laisen liiton asiantuntijoista koostuvan työryhmän vetäjänä toimii STTK:n kansainvälisten asioiden asiantuntija Pirkko Nikula. Miksi maahanmuuttaja-asiat tarvitsivat oman työryhmän?
- Maahanmuuttajien osuus liittojen jäsenkunnasta on ollut viime vuosina kasvussa, vaikka määrät eri liitoissa ovat vielä pieniä. Toisaalta liitot katsovat, että maahanmuuttajien järjestäytymisasteen kasvattaminen on tärkeää. Siten ehkäistään esimerkiksi kaksien työmarkkinoiden syntymistä Suomeen.
Aivan yllättäen ei työryhmän työ käynnistynyt.
- Maahanmuuttajiin ja heidän työmarkkina-asemaansa liittyvät kysymykset ovat toki olleet mukana STTK:n tekemissä linjauksissa jo vuosia. Asian tiimoilta tehtiin viime keväänä kysely, jonka aloite lähti STTK:n kansainvälisten asioiden valmisteluryhmästä. Kysely osoitti, että STTK:laiselle yhteistyölle oli tilaus.
Kotouttamisen kehittäminen hallitusohjelmaan
Työryhmän työ on vasta aluillaan, mutta ideoita konkreettisista yhteistyön muodoista on jo tullut esiin. Nikulan mukaan useilla STTK:laisilla liitoilla on maahanmuuttajille suunnattuja palveluita ja neuvontaa, mutta niiden järjestämiseen liittyy erityishaasteita, kuten henkilökunnan kielitaito. Verkostomaisemmassa toimintatavassa palvelu voisi olla kieliosaamiseltaan kattavampaa.
- Vaikka liittokohtaisen tiedon antaminen on syytä säilyttää liittotasolla, nähdään yhteistyö tarpeellisena esimerkiksi maahanmuuttajien perehdyttämisessä suomalaisen työelämän pelisääntöihin.
- Työsuojelu, yhteistoiminta, ay-liikkeen tarkoituksen selvittäminen sekä integrointi osaksi suomalaista työelämää, ovat aiheita, jotka ovat yleisiä ja kaikkien liittojen jäsenille yhteisiä. Voimien yhdistäminen tämäntyyppisen tiedon jakamisessa koettiin järkeväksi, Nikula kertoo.
Keskusjärjestön rooli on Nikulan mukaan jatkossakin ennen kaikkea valtakunnallisessa edunvalvontatyössä ja vaikuttamisessa. Tässäkin työssä on hyvä saada näkökulmia maahanmuuttokysymyksiin perehtyneiltä liittojen asiantuntijoilta.
- STTK:n tehtävä on vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon ja lainsäädäntöön. Konkreettinen tavoite on Suomessa asuvien maahanmuuttajien työllistymisen edistäminen. Se tulisi toteuttaa ennen kuin työperäistä maahanmuuttoa ryhdytään erityistoimin edistämään.
- Seuraavan hallitusohjelman tulisikin sisältää konkreettisia ehdotuksia maahanmuuttajien kotouttamisen kehittämiseksi. Myös kaksien työmarkkinoiden syntyminen on estettävä, Nikula painottaa.
Lisätietoja: STTK:n kansainvälitsten asioiden asiantuntija Pirkko Nikula
Lue myös: STTK:n jäsenliitoille toteutettu maahanmuuttokysely